fbpx

Dlaczego warto wyjechać do Szwecji? Jak wygląda życie i praca w Szwecji?

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy w Szwecji? Nic dziwnego! To piękny kraj, oferujący stabilne życie i wysokie zarobki. Dodatkowo skandynawskie miasteczka są klimatyczne, eleganckie i niezwykle urokliwe. Życie w Szwecji od lat jest dla Polaków ciekawą alternatywą. Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd do Sztokholmu czy Ystad, dowiedz się, jak wygląda ono w praktyce. Jakie są koszty utrzymania? Ile zarabia się w Szwecji? I co zwiedzać w Szwecji?

Jak wygląda życie w Szwecji? Podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, że Szwecja jest bardzo urokliwym krajem położonym na Półwyspie Skandynawskim o niesłychanie długiej i ciekawej linii brzegowej. Zamieszkuje ją niewiele ponad 10 milionów osób, z czego 20 proc. stanowią obcokrajowcy, w tym Polacy. Stolicą Szwecji jest Sztokholm, ale ważne ośrodki miejskie to również Göteborg, Malmö czy Uppsala. Kraj ten należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, dzięki czemu nie potrzebujesz wizy, aby swobodnie do niego podróżować. Warto podkreślić, że Szwecja jest niezwykle otwarta na obcokrajowców. Państwo tworzy atrakcyjne miejsca pracy i dobre warunki socjalne, zachęcając tym samym do przyjazdu. Z drugiej strony Skandynawia cieszy się powodzeniem wśród turystów, którzy odwiedzają ją tłumnie każdego roku. Interesująca przyroda, muzea, zabytki i kościoły są naprawdę warte zobaczenia.

Oczywiście w Szwecji można zaobserwować wiele podobieństw do zasad panujących w Polsce – oba kraje należą do Unii Europejskiej i mają podobne wartości kulturowe, jednak życie i praca w Sztokholmie czy w innym mieście wygląda nieco odmiennie. Kraj ten jest niezwykle przyjazny i otwarty, możesz liczyć na pomoc w urzędach, łatwy dostęp do edukacji i służby zdrowia. Warto więc przed wyjazdem poznać możliwości, jakie oferuje Skandynawia.

Życie Polaków w Szwecji – od czego zacząć?

Teoretycznie wyjazd do Szwecji nie wymaga dopełnienia wielu spraw formalnych, ale pamiętaj, że Twój pobyt musi być zalegalizowany. Choć tamtejsze prawo dopuszcza przebywanie obywateli UE bez pozwolenia – jeśli chcesz zamieszkiwać w tym kraju dłużej niż 3 miesiące, warto wystąpić o status rezydenta do Migrationsverket (Szwedzki Urząd Imigracyjny). Kolejnym ważnym elementem, o który musisz zadbać to szwedzki numer personalny. Umożliwia on legalne zatrudnienie i korzystanie z przysługujących Ci praw. Uzyskanie stałego numeru personalnego nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać – cały proces ciągnie się bowiem miesiącami, dlatego dobrze wystąpić o tymczasowy numer personalny – również pozwalający na załatwienie niezbędnych formalności.

Praca Szwecja – jakie warunki trzeba spełnić?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy w Szwecji, poznaj podstawowe warunki zatrudnienia:

  • w Szwecji nie występuje płaca minimalna, ale o warunki zatrudnienia dbają związki zawodowe;
  • umowę o pracę można zawrzeć ustnie, jednak w ciągu miesiąca od rozpoczęcia zatrudnienia musisz otrzymać dokument określający zasady współpracy;
  • podatki od dochodów w Szwecji wynoszą ok. 30 proc.;
  • urlop w Szwecji wynosi 25 dni w ciągu roku;
  • wymiar czasu pracy, podobnie jak w Polsce wynosi 40 godzin tygodniowo, ale osoby wychowujące dzieci do 8. roku życia mogą ubiegać o skrócenie czasu pracy o 25 proc.

Polska i Szwecja należą do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, co oznacza, że nasi rodacy mogą podjąć zatrudnienie w Szwecji bez konieczności zdobywania specjalnego pozwolenia na pracę.

Praca w Szwecji dla Polaków – jak znaleźć atrakcyjne zatrudnienie?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła: praca Szwecja i przejrzenie popularnych portali ogłoszeniowych. W sieci znajdziesz naprawdę wiele różnorodnych ofert, dlatego wybór wydaje się być nieograniczony, niestety nie zawsze jest on w pełni bezpieczny. Ryzyko oszustwa jest dość wysokie, dlatego musisz poświęcić naprawdę sporo czasu, aby dokładnie zweryfikować każdego kolejnego pracodawcę.

W Szwecji istnieje Arbetsformedlingen, czyli odpowiednik polskiego Urzędu Pracy. W tym miejscu możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy – dostępne są oferty pracy oraz poradniki dotyczące tworzenia dokumentów aplikacyjnych. To z pewnością lepsza opcja, szczególnie dla osób, które wybierają się za granicę po raz pierwszy.

Innym rozwiązaniem jest EURES – sieć europejskich ofert pracy, ułatwiająca swobodny przepływ pracowników na terenie państw Unii Europejskiej. Poza ogłoszeniami znajdziesz tam przydatne informacje np. na temat warunków życia w Szwecji. 

Możesz też znaleźć legalną pracę znacznie szybciej, a przede wszystkim w pełni bezpiecznie. Wystarczy skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji pracy, takiej jak Hotistin. Specjaliści ds. rekrutacji dbają o to, aby wszystkie oferty były dokładnie wyselekcjonowane i spełniały oczekiwania osób o różnych profesjach, zainteresowanych zatrudnieniem w branży HoReCa  czyli sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Jedyne oczekiwania to minimalne doświadczenie oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego. Co oferuje agencja pracy Szwecja?

  • Konkurencyjne stawki;
  • zakwaterowanie zapewnione przez obiekt;
  • bezpłatne ubezpieczenie na terenie Szwecji;
  • minimum formalności;
  • zwrot kosztu pierwszego dojazdu;
  • zatrudnienie na polskiej umowie;
  • ciągły kontakt z polskim koordynatorem.

Szwecja – praca sezonowa

Jeśli interesuje Cię jedynie praca sezonowa w Szwecji, nie musisz martwić się praktycznie żadnymi formalnościami. Jedyne czego potrzebujesz to tymczasowego, szwedzkiego numeru personalnego. W Szwecji wyróżnia się kilka typów umów na czas określony:

  • provanstälning – umowa na okres próbny, trwająca maksymalnie 6 miesięcy;
  • visstidsanställning – umowa na czas określony, zawierana maksymalnie na 2 lata;
  • projektanstälning – umowa na czas wykonywania danego projektu;
  • säsongsarbete – umowa o pracę sezonową w Szwecji.

Jest jeszcze jedna możliwość – polska umowa zlecenie. Jak pracować za granicą na polskiej umowie, a jednocześnie zarabiać w euro? To proste! Wystarczy nawiązać współpracę z agencją pracy. Pomoc profesjonalistów nie tylko zmniejszy ryzyko związane z wyjazdem, ale również ograniczy czasochłonny proces poszukiwania zatrudnienia. Pamiętaj też o ważnej kwestii – korzystając z takiego wsparcia nie musisz martwić się żadnymi formalnościami, otrzymasz również profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy.

Jedną ze sprawdzonych agencji pracy, jest firma Hotistin specjalizująca się w branży HoReCa. Wystarczy jedynie skontaktować się z koordynatorem, który znajdzie dla Ciebie ofertę zgodną z Twoimi oczekiwaniami i kwalifikacjami.

Szwecja praca – aktualne oferty w branży HoReCa:

Praca w Szwecji od zaraz

Poszukiwanie zatrudnienia przez agencję pracy Hotistin, jest banalnie proste. Wystarczy przesłać swoje CV na odpowiedni adres mailowy. Następnie skontaktować się z jednym z rekruterów, który przeprowadzi z Tobą telefoniczną rozmowę rekrutacyjną i zaproponuje oferty zgodne z Twoimi oczekiwaniami i doświadczeniem. Jeśli kontrahent zaakceptuje przesłaną kandydaturę – drogą mailową otrzymasz umowę, a po jej podpisaniu, namiary na kontrahenta i plan podróży. 

Musisz zrobić tylko tyle, aby wyruszyć na przygodę życia. Resztą formalności np. tych związanych z uzyskaniem tymczasowego numeru personalnego, zajmie się nasz dział administracji. Co ważne, atrakcyjne zatrudnienie zdobędziesz bez wychodzenia z domu – wszystkie kwestie załatwisz online.

Jakie są zarobki w Szwecji?

Nie da się nie zauważyć, że średnie zarobki w Szwecji są wyższe niż w Polsce i to bez względu na zajmowanie stanowisko. Właśnie dlatego finanse stały się jednym z głównych powodów skłaniających naszych rodaków do poszukiwania pracy w Skandynawii. Średnia pensja w Szwecji pomocników w restauracjach i na kuchni oscyluje w granicach 24 000 SEK. Biorąc pod uwagę kurs korony szwedzkiej wynoszący 0,45 zł, daje to prawie 11 000 złotych miesięcznie. Stawki na polskich umowach kształtują się podobnie, a nawet lepiej. Doświadczony kucharz, zdecydowany na współpracę z agencją Hotistin jest w stanie zarobić nawet 15 800 na rękę miesięcznie.

Jakie są koszty życia w Szwecji?

Kwestia podatku dochodowego w Szwecji jest z pewnością bardziej wymagająca niż w Polsce i co ciekawe, w dużej części zależy od miejsca zamieszkania pracownika, dlatego wielu mieszkańców decyduje się na przeprowadzki do gmin, w których jest on niższy. Same koszty utrzymania w Szwecji również nie należą do najniższych w Europie. Za posiłek w restauracji zapłacisz od 100 do 700 SEK, a wynajem kawalerki w centrum miasta to koszt rzędu 7 600 SEK. 

Doskonałym rozwiązaniem jest więc sezonowy wyjazd z firmą Hotistin. Otrzymasz nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale też zwrot kosztów przejazdu i darmowe zakwaterowanie, a niekiedy nawet posiłki. To dobra opcja, by w krótkim czasie zebrać sporo oszczędności, które wykorzystasz po powrocie do Polski. Zdecydowałeś się na dłuższy pobyt? Pamiętaj, że wysokie zarobki rekompensują niemałe ceny, dlatego bez problemu w Skandynawii poradzisz sobie finansowo. 

Praca i życie w Szwecji – zalety

Życie w Szwecji dla Polaków to nie tylko praca pełna wyzwań i atrakcyjne zarobki, ale też czas wolny oraz możliwość lepszego poznania kraju, w którym żyje bardzo duży odsetek szczęśliwych ludzi. Jakie jeszcze plusy ma Szwecja?

  • Bezpieczeństwo – w Szwecji występuje bardzo niski wskaźnik przestępstw, nie musisz więc obawiać się napaści na ulicach.
  • Dwujęzyczność – nie znasz szwedzkiego? To żaden problem, ponieważ znajomość języka angielskiego w Szwecji jest na bardzo wysokim poziomie. Mówi się, że nawet 90 proc. Szwedów rozmawia płynnie w tym języku.
  • Brak miejsca na nudę – Szwedzi preferują aktywne spędzanie czasu na zewnątrz, a sport jest wręcz nieodłącznym elementem ich życia. Sprzyjają temu całkiem wysokie temperatury latem, pozwalające korzystać z uroków natury. Nie można też zapomnieć o pięknych krajobrazach i licznych zabytkach wartych zobaczenia.

Szwecja – atrakcje turystyczne

Szwecja to piękny kraj, pełen kontrastów. Zaskoczy Cię gwarnymi miastami, w których dominują niezwykłe krajobrazy, ciekawymi zabytkami oraz wieloma atrakcjami, które robią ogromne wrażenie na przyjezdnych. Na uwagę zasługuje oczywiście stolica Szwecji, czyli Sztokholm – pełen przepychu i elegancji. Stare Miasto, Zamek Królewski oraz zabytkowe kościoły i muzea, to coś, co trzeba zobaczyć. Podobnie, jak krainę zamków, gdzie na powierzchni 11 km2 znajduje się ponad 200 okazałych budowli, a także niezwykłe przyrodniczo parki narodowe. 

W Göteborgu możesz przepłynąć się po kanale specjalną łodzią, a w Karlskronie podziwiać ponad 900 jezior i 12 rzek. Atrakcje turystyczne w Szwecji są zdecydowanie godne podziwu. Nie sposób wszystkiego wymienić, ale miejsca, które także zasługują na uwagę to: Malmö, Gotlandia, Ystad czy Uppsala.

Praca za granicą Szwecja – podsumowanie

Praca w Szwecji kusi Polaków wysokimi zarobkami, ale też atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Przyjezdni zwracają również uwagę na bardzo dobrze rozwinięty system opieki społecznej oraz niedrogą służbę zdrowia. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. Zacznij od znalezienia wiarygodnej oferty pracy. Doskonałą alternatywą, szczególnie dla młodych ludzi jest branża HoReCa. Barmani, kelnerki, pokojówki czy kucharze, mogą zarobić naprawdę sporo, w krótkim czasie. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i wyrusz na swoją przygodę do Szwecji. 

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Święta w Szwecji - zobacz dni wolne od pracy w Szwecji i zaplanuj swój urlop
Święta w Szwecji - zobacz dni wolne od pracy w Szwecji i zaplanuj swój urlop
Szwecja, znana ze swoich malowniczych krajobrazów, zrównoważonego stylu życia i bogatej kultury, oferuje nie tylko niezapomniane wrażenia turystyczne, ale także...
Najlepsze agencje pracy za granicą - jak wybrać biuro pośrednictwa pracy za granicą?
Najlepsze agencje pracy za granicą - jak wybrać biuro pośrednictwa pracy za granicą?
Rozważasz rozpoczęcie pracy za granicą? Nic dziwnego. Wielu Polaków decyduje się na wyjazd w celach zarobkowych, który pozwoli im na...
Gdzie najlepiej emigrować na stałe?
Gdzie najlepiej emigrować na stałe?
Zastanawiasz się nad wyjazdem za granicę? Rozważasz przeprowadzkę na dłużej zamiast krótkiej wycieczki? Chcesz spróbować ułożyć sobie życie w innym...

Hotistin Sp. z o.o.

Pl. Solny 14/3
50-062 Wrocław, Poland

NIP: PL8971871345

KRS: 0000805955

REGON: 384511600

Wpisana do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod numerem 22976

Główna siedziba grupy InServ

ul. Murawa 12-18 E1
61-655 Poznań

Rekrutacja

Telefon: +48 690 688 866


E-mail: praca@hotistin.com


Działamy również w miastach:


Skontaktuj się z nami

Hotistin Sp. z o.o.

Biuro

Rekrutacja