fbpx

Praca Szwecja a praca Niemcy – porównanie dla branży HoReCa

Opinie o pracy w branży HoReCa są skrajne - niektórzy rzucają ją po kilku dniach, inni kochają i uznają za swoje życiowe powołanie, a dla części to po prostu przejściowy etap w życiu, synonim tymczasowego zatrudnienia. I rzeczywiście sezonowa praca w gastronomii lub hotelarstwie, stanowi świetną alternatywę dla uczniów, studentów lub świeżo upieczonych absolwentów, poszukujących swojej życiowej ścieżki zawodowej. Najwięcej korzyści przynosi praca za granicą, ale dokąd się udać? Porównaj warunki pracy dla sektora HoReCa w Szwecji i Niemczech.

Praca w Szwecji i Praca w Niemczech - podobieństwa

Zarówno szwedzcy, jak i niemieccy przedsiębiorcy, poszukują osób chętnych do pracy przy okazji rozpoczynającego się sezonu letniego/wakacyjnego. Oferują atrakcyjne wynagrodzenia przy minimalnych wymaganiach. Od kandydatów oczekuje się zwykle znajomości języka obcego, doświadczenia (chociaż nie zawsze jest ono obowiązkowe) oraz zaangażowania, wysokiej kultury osobistej i chęci do pracy. Zadania przydzielane pracownikom nie są skomplikowane, najczęściej to podstawowy zakres czynności, z którymi poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia. 

Oferty pracy w Szwecji i Niemczech kierowane są najczęściej do kelnerów, kucharzy, pokojówek oraz barmanów. Bez względu na to, czy praca w gastronomii/ hotelarstwie będzie Twoją pierwszą pracą, czy kolejnym wyzwaniem - wiele Cię nauczy. Przede wszystkim pokory, podejścia do klienta, cierpliwości i dobrej organizacji. Właściciele obiektów, oferują coraz więcej benefitów zachęcających do pracy właśnie u nich. Rozważasz wyjazd? Nie wiesz, czy zdecydować się na sąsiadujące Niemcy, czy malowniczą Szwecję? Zobacz, jak wygląda praca w Szwecji dla Polaków i czym różni się od niemieckich ofert.

Wyjazd do Szwecji

Niemcy a Szwecja - praca sezonowa

Nie da się ukryć, że aspekt finansowy to jeden z głównych czynników przekonujących naszych rodaków do wyjazdu za granicę. Stawki w Niemczech oraz w Szwecji są znacznie wyższe niż w Polsce. Ale gdzie można zarobić więcej? Wiele zależy od konkretnego stanowiska, posiadanych kompetencji oraz doświadczenia. Na przykład stawki dla barmana w Niemczech oscylują w granicach 7-13 euro/h brutto, z kolei w Szwecji można zarabiać nawet 14 euro/h brutto. Podobnie jest w przypadku kucharza - w Niemczech to zarobki rzędu 15-17 euro/h brutto, z kolei w Szwecji sięgają aż 21 euro/h brutto.

Niezależnie od tego, do którego kraju chcesz wyjechać, znajomość języka obcego to wymaganie najczęściej pojawiające się w ofertach pracy. Można jednak zauważyć pewną różnicę. W Szwecji oczekuje się komunikatywnej bądź podstawowej znajomości języka angielskiego, który jest już na tyle powszechny, że nie sposób nie znać, chociażby podstawowych zwrotów. Dodatkowo niemalże 90 proc. Szwedów bardzo dobrze mówi po angielsku, dlatego porozumiesz się praktycznie wszędzie - nie tylko w pracy, ale również w sklepie, komunikacji miejskiej czy banku. Jak wiadomo, język niemiecki nie jest tak znany i łatwo przyswajalny, jak język angielski. Niestety zdecydowana większość niemieckich pracodawców wymaga właśnie jego znajomości i to najczęściej na wysokim poziomie B1/B2.

Kolejną kwestią jest zakwaterowanie. Choć niemieccy właściciele firm, zwykle oferują pokoje swoim pracownikom, to zdecydowana większość wymaga za nie zapłaty od 150 do nawet 300 euro miesięcznie. W Szwecji zakwaterowanie jest z reguły darmowe (w niektórych przypadkach pracownik ponosi jedynie część kosztów), najczęściej w przestronnych, jednoosobowych pokojach usytuowanych w obiekcie, w którym będziesz pracował. 

Dlaczego praca sezonowa w Szwecji się opłaca?

Poszukując pracy sezonowej za granicą, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. W ten sposób ograniczysz ryzyko oszustwa, na które w internecie bardzo łatwo się natknąć. Wykwalifikowani rekruterzy nie tylko znajdą wiarygodną i bezpieczną ofertę pracy, zgodną z Twoimi umiejętnościami, ale zadbają też o szereg formalności. Korzystając ze wsparcia agencji pracy tymczasowej Hotistin, specjalizującej się na rynku szwedzkim, nie musisz martwić się weryfikacją pracodawcy, zakwaterowaniem czy ubezpieczeniem na terenie Szwecji. Tym wszystkim zajmuje się doświadczony zespół. Otrzymujesz polską umowę, zagwarantowane wynagrodzenie do 15. każdego miesiąca, zwrot kosztów przejazdu, a nawet premie za polecenie pracownika. Dodatkowo pozostajesz w stałym kontakcie z koordynatorem, który w razie potrzeby udzieli Ci niezbędnej pomocy.

Wyjazd do Szwecji

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Jakie zalety ma praca sezonowa w Szwecji?
Jakie zalety ma praca sezonowa w Szwecji?
Wciąż się kształcisz, ale chcesz zarabiać już własne pieniądze? A może nieustannie poszukujesz swojej drogi w życiu? Świetnym rozwiązaniem będzie...
Praca i życie w Szwecji - Zobacz ile się zarabia w Szwecji?
Praca i życie w Szwecji - Zobacz ile się zarabia w Szwecji?
Marzysz o podróży do Szwecji? Chciałbyś móc jednocześnie zarabiać i zwiedzać? Zastanawiasz się, jakby powodziło Ci się, gdybyś zamieszkał w...
Wyjazd do Szwecji - jak przygotować się pracy w Szwecji?
Wyjazd do Szwecji - jak przygotować się pracy w Szwecji?
Zdecydowałeś się na wyjazd do Szwecji? A może cały czas rozważasz taką alternatywę? Praca w Szwecji to sposób na zarobienie...
Skontaktuj się z InServ

Hotistin Sp. z o.o.

Biuro

Rekrutacja

?>