fbpx

Wyjazd do Szwecji – jak przygotować się pracy w Szwecji?

Zdecydowałeś się na wyjazd do Szwecji? A może cały czas rozważasz taką alternatywę? Praca w Szwecji to sposób na zarobienie sporej gotówki, rozwój zawodowy i osobisty, a także szansa zobaczenia na własne oczy malowniczych krajobrazów. O ile niektórym znalezienie zatrudnienia przychodzi bardzo łatwo, o tyle inni poszukują go miesiącami, a nawet latami. W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci ten proces. Sprawdź też, jak zaplanować wyjazd i o czym pamiętać organizując swoją pierwszą podróż do Szwecji.

Szwecja - praca na dobry początek

Mówi się, że nowy kraj to nowe możliwości i rzeczywiście jest w tym wiele prawdy. Rynek pracy na terenie Unii Europejskiej jest całkowicie otwarty, dlatego nie potrzebujesz żadnych zezwoleń, aby legalnie pracować w Szwecji. Tak naprawdę jedyne co musisz zrobić to zgłosić się do Skatteverket (Urząd Podatkowy), który nada Ci tymczasowy, szwedzki numer personalny. Ale zacznijmy od początku - jak szukać zatrudnienia? Gdzie znaleźć sprawdzone oferty pracy w Szwecji?

Zarówno pracę w Szwecji, jak i w każdym innym państwie najprościej znaleźć poprzez polecenie. Rekomendacje bliskich są zwykle cenione przez Szwedów, pomagają zyskać przewagę i ułatwiają zdobycie zatrudnienia. Jednak co w sytuacji, jeśli nie mamy rodziny lub przyjaciół pracujących w tym kraju? Szansą mogą być państwowe urzędy zatrudnienia lub internet. Obecnie funkcjonuje naprawdę wiele portali skierowanych do ludzi poszukujących pracy, praktycznie we wszystkich branżach i w różnych państwach. Urzędy konsularne RP w Szwecji zalecają jednak dużą ostrożność. Warto sprawdzić potencjalnego pracodawcę, ponieważ nie wszyscy widnieją jako legalne podmioty gospodarcze.

Agencja pracy Szwecja

Innym, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do profesjonalnej agencji pracy. Najlepiej skorzystać ze wsparcia firmy, która specjalizuje się w poszukiwaniu pracowników wyłącznie na rynek szwedzki. W ten sposób zyskasz pewność, że trafiłeś pod skrzydła prawdziwych specjalistów. Jedną z takich agencji pracy tymczasowej jest Hotistin, ukierunkowana na branżę HoReCa, czyli sektor hotelarski i gastronomiczny. Dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne? Przede wszystkim, każdy pracodawca jest dokładnie weryfikowany, więc ryzyko oszustwa zostaje zminimalizowane. Po drugie, podpisujesz polską umowę, na jasnych zasadach, po trzecie - nie musisz martwić się formalnościami, ponieważ załatwią je za Ciebie doświadczeni profesjonaliści.

Wyjazd do szwecji

Jak zaplanować wyjazd do Szwecji?

Znajomość języka obcego - od tego należy zacząć, planując podróż do Szwecji. Warto poznać chociaż najważniejsze, podstawowe zwroty, aby ułatwić sobie zaaklimatyzowanie w nowym miejscu. Dobra wiadomość jest taka, że Szwedzi doskonale rozmawiają po angielsku, dlatego bardzo często znajomość tego języka jest wystarczająca do swobodnego komunikowania się - nie tylko w pracy - ale również w sklepach, urzędach czy innych miejscach publicznych. Koniecznie przygotuj profesjonalne CV, a jeśli posiadasz - to również dyplomy i certyfikaty. Potencjalny, szwedzki pracodawca z pewnością zwróci uwagę na Twój zakres obowiązków w poprzednich miejscach pracy.

Wyjazd z Polski do Szwecji - co musisz wiedzieć?

Ponieważ Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, zasady podróży do Szwecji nie są skomplikowane. Nie musisz wyrabiać dodatkowych dokumentów, a przez pierwsze 3 miesiące możesz przebywać na terenie tego kraju, posiadając wyłącznie dowód osobisty lub paszport. Po tym okresie należy wyrobić Personnumer (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Jego zdobycie jest jednak czasochłonne, dlatego można uzyskać tymczasowy numer identyfikacyjny, pozwalający na załatwienie wszelkich formalności. 

Warto pamiętać, że obywatele Unii Europejskiej, którzy pracują w Szwecji, nie muszą posiadać zezwolenia na pobyt, co oznacza, że wystarczy wyrobić personnumer, aby w pełni legalnie tam przebywać. 

Wyjazd do Szwecji do pracy bez formalności

Jak wyjechać do Szwecji i niczym się nie martwić? Wystarczy skorzystać ze wsparcia Hotistin. Doświadczony zespół zajmie się wszystkimi formalnościami. Dzięki temu trafisz do sprawdzonego pracodawcy, zdobędziesz atrakcyjną, dobrze płatną pracę, zakwaterowanie, bezpłatne ubezpieczenie na terenie Szwecji, a nawet zwrot kosztów przejazdu. To doskonała opcja, szczególnie jeśli planujesz swój pierwszy wyjazd.

Szwecja podróż - podstawowe informacje

Każdą podróż (krótszą lub dłuższą) poprzedza pakowanie walizki. Muszą się w niej znaleźć oczywiste rzeczy, jak dokumenty, ale też bardziej specyficzne - zarezerwowane dla wyjazdów do Skandynawii. O czym nie możesz zapomnieć, organizując swoją podróż do Szwecji? Oto kilka przykładów:

  • Dowód osobisty - dowód jest niezbędnym dokumentem umożliwiającym wjazd do Szwecji. Oczywiście możesz go zastąpić paszportem, ale poza tym nie potrzebujesz żadnych wiz. Jeśli planujesz wypożyczyć samochód - pamiętaj o prawie jazdy.
  • Ubezpieczenie EKUZ - Szwecja jest jednym z państw objętych Europejską Kartą Ubezpieczenie Zdrowotnego. Jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, możesz korzystać z opieki zdrowotnej również tam.
  • Korona szwedzka - to waluta obowiązująca w Szwecji. Mimo że obecnie dominują płatności bezgotówkowe, zawsze warto mieć ze sobą zapas gotówki.
  • Ciepłe ubrania - pogoda w Szwecji bywa kapryśna i nawet w najcieplejszych miesiącach potrafi zaskoczyć. Właśnie dlatego koniecznie zabierz ze sobą polar i kurtkę przeciwdeszczową.

Wyjazd do Szwecji - obostrzenia

Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie dynamicznie się rozwija. Obecnie (kwiecień 2022) w Szwecji nie występują żadne ograniczenia epidemiologiczne, nawet dla osób niezaszczepionych. Nie musisz więc wykonywać testu przed wyjazdem, ani po przyjeździe, nie ma też wymogu kwarantanny. Warto jednak na bieżąco śledzić pojawiające się zmiany na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby mieć pewność, że jesteś dobrze przygotowany do wyjazdu.

Szwecja podróż

Szwecja - wyjazd: jakim środkiem transportu?

Jak dostać się do Szwecji? Masz dwie najczęściej wybierane możliwości: prom lub samolot. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poświęć trochę czasu na rozważanie wad i zalet każdej z tych opcji, porównaj też oferty i poluj na promocje. W internecie jest wiele portali, które ułatwiają wyszukiwanie korzystnych, tańszych rozwiązań.

Podróż do Szwecji samolotem

Podróż samolotem trwa przede wszystkim najkrócej i można wyruszyć z wielu miast: Kraków, Poznań, Warszawa czy Wrocław. Z Polski dolecisz do Sztokholmu, Göteborga, Malmö i Växjö. Pamiętaj jednak, że lotniska często są oddalone od dużych miast, więc musisz liczyć się z zakupem dodatkowych biletów np. autobusowych.

Wyjazd do Szwecji promem

Podróż do Szwecji promem to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą zwiedzać kraj własnym autem i nie chcą martwić się o nadbagaż. Promy kursują ze Świnoujścia do Ystad lub Trellebroga, z Gdańska do Nynäshamn i z Gdyni do Karlskrony. Poza tym sam rejs może okazać się świetną atrakcją, a przewoźnicy często oferują pakiety wycieczkowe. Ile trwa podróż promem do Szwecji? Wszystko zależy od miejsca docelowego. Najkrótsza jest trasa ze Świnoujścia - ok. 6-8 godzin, z kolei rejsy z Gdańska lub Gdyni mogą trwać nawet 19 godzin.

Wyjazd Szwecja - podsumowanie

Praca za granicą stała się dla Polaków alternatywą, z której chętnie korzystają. Wśród popularnych kierunków wyjazdowych znalazła się również Szwecja. Ten malowniczy kraj przyciąga nie tylko wyjątkowymi krajobrazami, ale też atrakcyjnymi zarobkami i wysoką jakością życia. Poza tym, aby dostać się do Szwecji, potrzebujesz jedynie dowodu osobistego. Poszukiwanie zatrudnienia nigdy nie jest łatwym procesem, wymaga czasu, zaangażowania i ostrożności. Chcesz bezpiecznie wyjechać bez żadnych formalności? Skorzystaj ze wsparcia agencji pracy, takiej jak Hotistin. W ten sposób znajdziesz legalną, dobrze płatną pracę, o co zadbają doświadczeni specjaliści.

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Jakie zalety ma praca sezonowa w Szwecji?
Jakie zalety ma praca sezonowa w Szwecji?
Wciąż się kształcisz, ale chcesz zarabiać już własne pieniądze? A może nieustannie poszukujesz swojej drogi w życiu? Świetnym rozwiązaniem będzie...
Praca i życie w Szwecji - Zobacz ile się zarabia w Szwecji?
Praca i życie w Szwecji - Zobacz ile się zarabia w Szwecji?
Marzysz o podróży do Szwecji? Chciałbyś móc jednocześnie zarabiać i zwiedzać? Zastanawiasz się, jakby powodziło Ci się, gdybyś zamieszkał w...
Praca w Szwecji w branży HoReCa - z agencją czy bez?
Praca w Szwecji w branży HoReCa - z agencją czy bez?
Myślisz o sezonowej pracy za granicą? Dobrze czujesz się w sektorze hotelarskim i gastronomicznym? Potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki w krótkim...
Skontaktuj się z InServ

Hotistin Sp. z o.o.

Biuro

Rekrutacja

?>